Praha má novou metodiku pro tvorbu komunitních zahrad

30. dubna 2020
Praha má novou metodiku pro tvorbu komunitních zahrad

Hlavní město Praha má novou metodiku pro tvorbu komunitních zahrad ve městě. Dokument vznikl v rámci implementačního plánu adaptační strategie Prahy na klimatickou změnu, k jehož vzniku se Praha zavázala před 5 lety. Právě vznik metodik je jedním z mnoha cílů této strategie.

„Metodika je určená veřejnosti, aby věděla, na koho se má obrátit a jaké má možnosti, pokud se rozhodne pro založení komunitní zahrady,“ říká asistentka Tomáše Murňáka Michaela Beránková.
„My jako Piráti podobné aktivity podporujeme. Je třeba se aktivně adaptovat na klimatickou změnu a komunitní zahradničení je jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout,“ řekl k tomu gesční zastupitel Pirátů a místopředseda výboru životního prostředí Tomáš Murňák.

Město Praha aktivity směřující ke vzniku zahrad podporuje, protože to je v městském zájmu. Zahrady mimo jiné přispívají ke zlepšení mikroklimatu v dané lokalitě, podporují biodiverzitu a v neposlední řadě kultivují zeleň na městských pozemcích, o kterou by se metropole musela nákladně starat. Dalšími pozitivy jsou podpora setkávání Pražanů napříč generacemi a možnost zaměřit se na ekologickou výchovu těch nejmenších, kteří ve městě mají často jen velmi omezený přístup do volné přírody.

Pro zájemce o komunitní zahradničení Česká pirátská strana připravuje také Piratecon, kde se zájemci mohou setkat jak s autorkou metodiky z organizace Kokoza, tak s lidmi, kteří už mají zakládání komunitní zahrady za sebou a mohou se podělit o své osobní zkušenosti. Program bude dělen do několika bloků, ve kterých by každý mohl pohovořit o své komunitní zahradě. O úskalích a radostech, které mu každodenně přináší. Termín konání ale bude upřesněn v návaznosti na uvolňování bezpečnostních opatření nouzového stavu.

Komunitní zahradničení je také vítaným elementem zušlechťování městských vnitrobloků. Je proto možné tyto aktivity spojit, a kromě pěstování se můžete zaměřit také na kompostování, sběr dešťové vody nebo celkové zazelenění dvora záhony s okrasnými květinami. K tomu magistrát zkraje letošního roku vydal také speciální metodiku.

Praha zároveň každoročně vyhlašuje granty v oblasti životního prostředí, které mohou být využity právě na tvorbu komunitních zahrad či oživení vnitrobloků. Dotační řízení se obvykle vyhlašuje koncem kalendářního roku a podklady je třeba zaslat do konce ledna. Nejvyšší možný příspěvek je 200 tisíc korun a Praha celkově v loňském roce rozdělovala 45 milionů korun.

Praha se v roce 2015 připojila k celosvětové inciativě Mayors adapt, kde se města zavázala připravit městskou strategii, jak se vypořádat se změnou klimatu. Praha pociťuje podobné problémy jako většina měst všude na světě – vzrůstající průměrné roční teploty, zvýšený výskyt extrémních meteorologických jevů, delší časová období úplně bez srážek, přívalové deště a lokální záplavy.

V hlavním městě od roku 2017 vzniklo celkem 18 nových komunitních zahrad a v celé České republice se jejich celkový počet zdvojnásobil.

Odkaz na metodiku zde: http://envis.praha-mesto.cz/publikace_zp/metodiky/metodikaMHMP_zakladaniKZ2020_web.pdf

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Otevřeme koupaliště

Otevřeme koupaliště

Všichni se asi shodneme, že jestli něco Praha 13 nepotřebuje, tak je to další výšková výstavba uvnitř sídliště. Mohli bychom se však shodnout i na tom, co potřebuje. My už dnes víme, že je to koupaliště.

Kandidujeme znovu společně

Kandidujeme znovu společně

Pro všechny příznivce naší koalice máme dobrou zprávu. Jdeme do voleb znovu společně. Na konci června jsme podepsali koaliční smlouvu pro další volební období. Pokračujeme tedy v našem aktivním spojení, které udržujeme už od roku 2010.

Piráti z Prahy 13 navštívili vídeňská re-use centra

Piráti z Prahy 13 navštívili vídeňská re-use centra

Ve dnech 23.5.-25.5.2022 se naši zástupci Tomáš Murňák, Adam Kopetzský a Michaela Beránková zúčastnili exkurze po vídeňských re-use centrech, kterou pořádal spolek Praha cirkulární ve spolupráci s nadací Heinrich-Böll-Stiftung Prague.