Výbor pro životní prostředí doporučuje městu, aby při údržbě zeleně nepoužívalo glyfosáty

12. září 2019
Výbor pro životní prostředí doporučuje městu, aby při údržbě zeleně nepoužívalo glyfosáty

Praha – 12. září. Výbor pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Zastupitelstva hlavního města Prahy doporučuje městu neužívat při vlastní činnosti i při zadávání veřejných zakázek na pozemcích hl. m. Prahy nebezpečné glyfosáty. Doporučení se týká orgánů města, městských organizací a městských částí. Glyfosáty ohrožují životní prostředí i veřejné zdraví.

Přípravky na bázi glyfosátu slouží na odstraňování plevele. Světová zdravotnická organizace WHO ji již v roce 2015 zařadila na seznam pravděpodobných humánních karcinogenů. Při kontaktu s pokožkou je nebezpečný obzvláště pro děti a těhotné ženy.

„Životní prostředí je zatíženo mnoha nebezpečnými chemickými látkami, jejichž škodlivost lidé v minulosti příliš neřešili. Glyfosáty, které známe spíše pod názvem Roundup, jsou jedny z nich. Dnes víme, že jsou karcinogenní a že se negativně podepisují nejen na zdravotním stavu obyvatelstva, ale také na celém ekosystému. Proto jej v Praze již používat nebudeme,” uvádí náměstek pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Glyfosáty se přitom dají bezpečně nahradit. Ať už jde o mechanické - ruční odstranění plevele, nebo sekačky a rotační kartáče a brány, či termické metody, jako je například horký vzduch, horká pára, nebo infračervené záření.

„Jsem rád, že výbor pro životní prostředí na můj návrh přijal doporučení k omezení používání glyfosátů k údržbě veřejné zeleně v městských organizacích a městských částech. Není potřeba přírodu dále zatěžovat jedy, když existují alternativní metody odstraňování plevele, například mechanické, či horkou parou,“ říká místopředseda Výboru pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí ZHMP Tomáš Murňák.

Městská část Praha 12 na svých pozemcích glyfosáty nepoužívá již dlouhou dobu.

„Tento herbicid je spojován s riziky pro zdraví občanů i se škodami na životním prostředí. Proto jsme jeho použití již roce 2011 zakázali a nahradili ho alternativními metodami jako například mechanickým odstraňováním plevelu,“ dodává Eva Tylová (Piráti), místostarostka Prahy 12, která zákaz glyfosátů na území městské části již dříve iniciovala.

V Německu a Rakousku se vyloučení glyfosátů z postupů při údržbě městské zeleně stává běžnou praxí, v Česku platí zákaz na jejich používání například v Brně. Evropský parlament navíc loni přijal rezoluci k jejich zákazu do roku 2022.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Otevřeme koupaliště

Otevřeme koupaliště

Všichni se asi shodneme, že jestli něco Praha 13 nepotřebuje, tak je to další výšková výstavba uvnitř sídliště. Mohli bychom se však shodnout i na tom, co potřebuje. My už dnes víme, že je to koupaliště.

Kandidujeme znovu společně

Kandidujeme znovu společně

Pro všechny příznivce naší koalice máme dobrou zprávu. Jdeme do voleb znovu společně. Na konci června jsme podepsali koaliční smlouvu pro další volební období. Pokračujeme tedy v našem aktivním spojení, které udržujeme už od roku 2010.

Piráti z Prahy 13 navštívili vídeňská re-use centra

Piráti z Prahy 13 navštívili vídeňská re-use centra

Ve dnech 23.5.-25.5.2022 se naši zástupci Tomáš Murňák, Adam Kopetzský a Michaela Beránková zúčastnili exkurze po vídeňských re-use centrech, kterou pořádal spolek Praha cirkulární ve spolupráci s nadací Heinrich-Böll-Stiftung Prague.